Svetový týždeň dojčenia
Svetový týždeň dojčenia

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek sa v spolupráci so Svetovou alianciou pre dojčenie zapojila do celosvetovej kampane zameranej na podporu prirodzeného dojčenia. Táto kampaň je považovaná za jednu z najväčších spoločných kampaní medzinárodných organizácií, Svetovej zdravotníckej organizácie a Unicef ​​tohto druhu, propagujúcich výhody dojčenia.

Svetový týždeň dojčenia je kampaň organizovaná Svetovou alianciou pre dojčenie. Po prvýkrát ho zorganizovala v roku 1992. Zdravie novorodencov a matiek je dôležitou devízou každej spoločnosti.  Kampaň prebieha každoročne od  1 do 7 augusta približne v 120 krajinách sveta.

Materské mlieko je optimálnou voľbou pre novorodencov narodených v termíne aj pre tých, predčasne narodených a obsahuje viacero zložiek, z ktorých majú novorodenci prospech v mnohých oblastiach.  Podľa vedeckých štúdií deti a mladiství, ktorí boli dojčení, majú menšiu pravdepodobnosť, že budú trpieť nadváhou alebo obezitou (WHO, 2014). U dojčených detí sú preukázané omnoho lepšie výsledky v testoch inteligencie a pravidelnejšej školskej dochádzke. Dokonca existuje priama väzba medzi dojčením a vyššími príjmami, teda aj kvalitnejším životom v dospelosti. Materské mlieko obsahuje látky, ktoré pomáhajú posilňovať imunitný systém, dojčenie tiež znižuje u detí riziko vzniku cukrovky 1. a 2. typu. Poskytuje prevenciu infekcií gastrointestinálneho traktu, respiračných infekcií, podporuje rast a dozrievanie čriev. Je nesporne najekonomickejším a najekologickejším spôsobom výživy novorodencov a dojčiat a určite má aj mnoho výhod pre dojčiacu ženu. Je evidentné, že ženy, ktoré sú odhodlané dojčiť, potrebujú aj podporu okolia, pretože dojčenie so sebou prináša mnoho problémov, ktoré ženy od dojčenia odrádzajú. V prvom mesiaci po pôrode dojčí takmer 85 % žien, no s odstupom času sa počet dojčených detí prudko znižuje. Podľa Národného centra zdravotníckych informácií napríklad v roku 2009 dojčilo po 6 mesiacoch od pôrodu už len 45,4 % matiek. Počet dojčených detí mierne stúpa, avšak stále je to nízky počet - iba 55% dojčených detí pol roka od pôrodu v rámci Slovenska v roku 2018. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča počas prvých šiestich mesiacov po pôrode výlučne dojčenie a následne odporúča pokračovať v dojčení ako doplnok v období prikrmovania až do veku 2 rokov alebo aj dlhšie.

EFCNI aj v spolupráci s SK SaPA už po desiatykrát aktívne podporuje a zúčastňuje sa na Svetovom týždni dojčenia vlastnou kampaňou. Tohtoročnou témou kampane WABA je "Closing the Gap – podpora dojčenia pre všetkých". Zatiaľ čo EFCNI silne podporuje dojčenie a chce pomôcť zvýšiť počet novorodencov, ktorí majú prospech z materského mlieka, je pre nás obzvlášť dôležité zastupovať a podporovať najzraniteľnejšiu skupinu novorodencov: predčasne narodené deti a novorodencov vyžadujúcich intenzívnu lekársku starostlivosť.
 
Predčasne narodení (a hospitalizovaní) novorodenci majú z dojčenia ešte väčší úžitok ako ich donosení rovesníci. Napriek tomu je menej pravdepodobné, že budú dojčené. Existuje mnoho rôznych dôvodov pre túto medzeru. V prvých týždňoch sú predčasne narodené deti často fyzicky neschopné dojčiť. Napríklad nemusia byť schopní koordinovať sanie a prehĺtanie, môžu byť príliš slabí alebo ich tráviaci systém môže byť stále nezrelý. Ďalšou potenciálnou prekážkou pre matky predčasne narodených detí môže byť nedostatok adekvátnych informácií a podpory. Často nevedia, ako zabezpečiť materské mlieko pre svoje deti. Emocionálny tlak, či už zo strany rodiny, spoločnosti alebo seba samého, môže byť ďalšou veľkou prekážkou.
 
Naším cieľom je preto zvýšiť povedomie o osobitnej situácii, v ktorej sa nachádzajú matky predčasne narodených a hospitalizovaných novorodencov, pokiaľ ide o dojčenie. Ich prístup k dojčeniu môže byť odlišný a môžu čeliť iným výzvam pri dojčení ako matky donosených detí.
 
Veríme, že každá matka by mala byť povzbudzovaná k tomu, aby našla spôsob, ktorý je pre ňu a jej dieťa najlepší. Preto je potrebné zriadiť a udržiavať vhodné zariadenia na dojčenie na ochranu, propagáciu a podporu dojčenia pre všetkých – na pracoviskách, v komunitách, zdravotníckych zariadeniach, verejnosti a najmä v kritických prostrediach, ako sú nemocnice a novorodenecké oddelenia.