World Breastfeeding Week (WBW) je kampaň organizovaná Svetovou alianciou pre dojčenie (Waba). Je považovaná za jednu z najväčších spoločných kampaní medzinárodných organizácií ako WHO a Unicef tohto druhu, propagujúcich výhody dojčenia. Svetový týždeň dojčenia sa každoročne oslavuje v približne 120 krajinách od roku 1991. SK SaPA je dlhoročným podporovateľom tejto kampane.
Svetový týždeň dojčenia
World Breastfeeding Week (WBW) je kampaň organizovaná Svetovou alianciou pre dojčenie (Waba). Je považovaná za jednu z najväčších spoločných kampaní medzinárodných organizácií ako WHO a Unicef tohto druhu, propagujúcich výhody dojčenia. Svetový týždeň dojčenia sa každoročne oslavuje v približne 120 krajinách od roku 1991. Od roku 2016 je WBW tiež v súlade s cieľmi trvalo udržateľného rozvoja (SDG). Vo väčšine krajín sa WBW oslavuje každý 1. až 7. august, avšak v niektorých krajinách prebieha kampaň v máji, októbri alebo novembri. Ak sa chcete viac zapojiť do politickej kampane WABA, navštívte ich webovú stránku www.worldbreastfeedingweek.org
Výzvy pre dojčiace ženy
Pandémia COVID-19 spôsobila nielen výrazný pokles miery dojčenia, najmä v NICU, ale zásadne zmenila aj spôsob, akým pracujeme. Nepriaznivo ovplyvnila tehotné ženy a ženy s deťmi zvýšením rizika nezamestnanosti a narušením prístupu k prenatálnej, postnatálnej a nepretržitej podpore dojčenia a službám zdravotného systému. Je potrebné vziať do úvahy ponaučenia získané počas pandémie s cieľom aktualizovať politiky sociálnej ochrany rodičov, ktoré budú odrážať súčasnú situáciu. Okrem toho je potrebné zriadiť a udržiavať primerané zariadenia na dojčenie s cieľom ochraňovať, propagovať a podporovať dojčenie nielen na pracovisku, ale aj v komunitách, zdravotníckych zariadeniach, na verejnosti a najmä v kritických prostrediach, ako sú jednotky intenzívnej starostlivosti v nemocniciach. Vlády, politici, zdravotné systémy, pracoviská, komunity a rodičia musia byť zaangažovaní, aby prevzali svoju dôležitú úlohu pri posilňovaní postavenia rodín a udržiavaní prostredia priaznivého pre dojčenie a systémov podpory v postpandemickom (pracovnom) živote. Dá sa to dosiahnuť začlenením hlasov rodičov, názorov a potrieb týkajúcich sa dojčenia a rodičovstva a toho, ako ich politika a legislatíva môžu podporiť, aby sa v konečnom dôsledku upravili podporné intervencie pri dojčení.
Fyziologické stavy predčasne narodených detí sú ďalšou prekážkou dojčenia. Predčasne narodené deti často nie sú fyzicky schopné dojčenia, pretože napríklad nevedia koordinovať satie a prehĺtanie alebo ich tráviaci systém ešte nie je dostatočne zrelý. Ďalšou možnou prekážkou pre matky predčasne narodených detí môže byť nedostatok adekvátnych informácií a podpory. Často nevedia, ako zabezpečiť materské mlieko pre svoje dieťa. Ďalšou veľkou prekážkou môže byť emocionálny tlak, či už zo strany rodiny, spoločnosti, alebo vyvolaný samotnou matkou. Preto je naším cieľom zvýšiť povedomie o špeciálnej situácii, v ktorej sa matky predčasne narodených a hospitalizovaných novorodencov nachádzajú, pokiaľ ide o dojčenie. Ich prístup k dojčeniu môže byť odlišný a môžu čeliť iným výzvam, pokiaľ ide o dojčenie svojho dieťaťa, ako u matiek fyziologicky narodených detí. Tomu veríme#DojčenieJEcesta a každá matka by mali byť povzbudzovaná, aby našla ten najlepší spôsob pre seba a svoje dieťa.
EFCNI už po 9. krát aktívne podporuje a zúčastňuje sa Svetového týždňa dojčenia. Zatiaľ čo EFCNI výrazne podporuje dojčenie a chce pomôcť zvýšiť počet novorodencov, ktorí profitujú z materského mlieka, je tiež dôležité zastupovať a podporovať najzraniteľnejšiu skupinu novorodencov: predčasne narodené deti a novorodencov odkázaných na intenzívnu lekársku starostlivosť. Predčasne narodení (hospitalizovaní) novorodenci profitujú z dojčenia ešte viac ako ich rovesníci narodení v termíne. Napriek tomu sú menej dojčení. Dôvody sú rôzne a za posledné tri roky sa tento rozdiel ešte zväčšil.
Pozývame vás, aby ste si stiahli materiál a použili ho pre svoje vlastné správy na sociálnych sieťach. Označte nás prosím @efcni a nezabudnite použiť #WorldBeastfeedingWeek2023 a #BreastfeedingIsAJourney , aby nám pomohli nájsť a označiť vaše príspevky.
Chráňme a podporujme dojčenie pre najlepší štart do života
Tlačová správa
Bratislava, 3.8.2023. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek sa v spolupráci so Svetovou alianciou pre dojčenie zapojila do celosvetovej kampane zameranej na podporu prirodzeného dojčenia. Táto kampaň je považovaná za jednu z najväčších spoločných kampaní medzinárodných organizácií, Svetovej zdravotníckej organizácie a Unicef tohto druhu, propagujúcich výhody dojčenia.
Svetový týždeň dojčenia je kampaň organizovaná Svetovou alianciou pre dojčenie. Po prvýkrát ho zorganizovala v roku 1992. Zdravie novorodencov a matiek je dôležitou devízou každej spoločnosti. Kampaň prebieha každoročne od 1 do 7 augusta približne v 120 krajinách sveta.
Materské mlieko je optimálnou voľbou pre novorodencov narodených v termíne aj pre tých, predčasne narodených a obsahuje viacero zložiek, z ktorých majú novorodenci prospech v mnohých oblastiach. Podľa vedeckých štúdií deti a mladiství, ktorí boli dojčení, majú menšiu pravdepodobnosť, že budú trpieť nadváhou alebo obezitou (WHO, 2014). U dojčených detí sú preukázané omnoho lepšie výsledky v testoch inteligencie a pravidelnejšej školskej dochádzke. Dokonca existuje priama väzba medzi dojčením a vyššími príjmami, teda aj kvalitnejším životom v dospelosti. Materské mlieko obsahuje látky, ktoré pomáhajú posilňovať imunitný systém, dojčenie tiež znižuje u detí riziko vzniku cukrovky 1. a 2. typu. Poskytuje prevenciu infekcií gastrointestinálneho traktu, respiračných infekcií, podporuje rast a dozrievanie čriev. Je nesporne najekonomickejším a najekologickejším spôsobom výživy novorodencov a dojčiat a určite má aj mnoho výhod pre dojčiacu ženu. Je evidentné, že ženy, ktoré sú odhodlané dojčiť, potrebujú aj podporu okolia, pretože dojčenie so sebou prináša mnoho problémov, ktoré ženy od dojčenia odrádzajú. V prvom mesiaci po pôrode dojčí takmer 85 % žien, no s odstupom času sa počet dojčených detí prudko znižuje. Podľa Národného centra zdravotníckych informácií napríklad v roku 2009 dojčilo po 6 mesiacoch od pôrodu už len 45,4 % matiek. Počet dojčených detí mierne stúpa, avšak stále je to nízky počet - iba 55% dojčených detí pol roka od pôrodu v rámci Slovenska v roku 2018. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča počas prvých šiestich mesiacov po pôrode výlučne dojčenie a následne odporúča pokračovať v dojčení ako doplnok v období prikrmovania až do veku 2 rokov alebo aj dlhšie.
Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek sa zapojila do kampane na podporu dojčenia: „Chránime a podporujeme dojčenie pre najlepší štart do života“. Kampaň so sebou každoročne prináša určité posolstvo. „Umožnime dojčenie“ je jednou z hlavných myšlienok tej tohtoročnej. Venuje sa témam ako podpora dojčenia na pracovisku, podpora dojčenia a akceptovanie dojčenia na verejnosti tak, aby sme v čo najmenšej miere obmedzovali matky v dojčení vytvorením podporujúceho prostredia. Významnou úlohou aktivít pôrodných asistentiek, ako profesionálok, ktoré majú v kompetencii okrem iného aj poradenstvo ženám pri dojčení je poukazovanie na nevyhnutnosť dojčenia pre zdravý rast a vývin detí v rámci predpôrodnej prípravy. Kurzy prípravy na pôrod, ktoré sú poskytované pôrodnými asistentkami sa okrem komplexnej prípravy žien na rolu matky, teda tehotenstva, pôrodu a popôrodného obdobia zameriavajú aj na obdobie dojčenia a starostlivosť o novorodencov. Otázky a témy súvisiace s podporou dojčenia sú ich nosnou náplňou. Poradenstvo a pomoc realizovaná pôrodnými asistentkami je zameraná nielen na podporu fyziologickej laktácie, ale aj na riešenie zdravotných problémov a rizík, ktoré sa môžu vyskytnúť v prenatálnom a postnatálnom období, hovorí Iveta Lazorová, prezidentka SK SaPA.
Adriana Nemčoková, viceprezidentka SK SaPA pre pôrodnú asistenciu dodáva, že: „pôrodné asistentky podporujú dojčenie a majú záujem o zvýšenie počtu novorodencov, ktorí sú plne dojčení, zvlášť, ako zdravotnícki profesionáli majú na zreteli aj podporu dojčenia matiek nezrelých novorodencov a novorodencov, ktorí si vyžadujú intenzívnu zdravotnú starostlivosť“. Dôležitou súčasťou podpory dojčenia je aj zakladanie a vedenie podporných skupín matiek a rodičov, zverejňovanie informácií na sociálnych sieťach, podpora vzdelávania pôrodných asistentiek a sestier v problematike dojčenia, poukazovanie na výhody dojčenia pre novorodencov, matky a konečnom dôsledku aj pre celú spoločnosť. K tomu, aby boli ženy podporované a povzbudzované k dojčeniu je však nevyhnutné vytvorenie vhodných podmienok- verejné priestranstvá, spoločenské akcie, pracoviská by mali byť vybavené tak, aby umožňovali ženám dojčiť a zároveň je nevyhnutné, aby ženy pozitívne vnímali aj celospoločenské normy nastavenia k otázke dojčenia.
„Podpora dojčenia, zvýšenie počtu dojčiacich žien a zabezpečenie optimálnych podmienok pre matky, ktoré dojčia patrí k dôležitým výzvam a úlohám nielen pôrodných asistentiek pri poskytovaní komplexnej zdravotnej starostlivosti, ale aj celej spoločnosti“ uzatvára Nemčoková.
Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) je samosprávna stavovská organizácia s celoslovenskou pôsobnosťou, so sídlom v Bratislave, združujúca 36 000 sestier a 1600 pôrodných asistentiek. Hlavnou úlohou SK SaPA je obhajovať profesijné, hospodárske a sociálne záujmy členov komory v zdravotníckych, sociálnych, školských a iných zariadeniach.
Viac informácií
PhDr. Adriana Nemčoková, PhD., dipl. p.a. viceprezidentka SK SaPA e-mail: ada.nemcokova@gmail.com |
Mgr. Iveta Lazorová, PhD., MPH, dipl. p. a. prezidentka SK SaPA e-mail: lazorova@sksapa.sk |