Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) rozhodnutie Ministerstva zdravotníctva o zjednodušenie procesu uznávania odbornej kvalifikácie sestrám, ktoré získali bakalárske vzdelanie v študijnom programe ošetrovateľstvo na Ukrajine víta.
Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) rozhodnutie Ministerstva zdravotníctva o zjednodušenie procesu uznávania odbornej kvalifikácie sestrám, ktoré získali bakalárske vzdelanie v študijnom programe ošetrovateľstvo na Ukrajine víta. Slovensko tak ako aj iné krajiny nedokáže saturovať trh práce vlastnými sestrami a migrácii odborníkov z tretích krajín (nie je to len Ukrajina, ale z Európskych krajín to môžu byť aj zdravotníci z krajín ako je Srbsko, Albánsko, Kosovo, Bielorusko, či Moldavsko), nám môžu čiastočne saturovať systém. Otázka ale je, či urobili naše ministerstvá tento krok včas. Krajiny ako napr. Česká republika, alebo Poľsko potenciál zahraničných sestier využívajú už niekoľko rokov. My sme dá sa povedať prepásli obdobie silnej migrácie ľudí z Ukrajiny po tom začiatku vojenskej invázie.
SK SaPA ako členská organizácia Európskej federácie sestier (EFN) problematiku uznávania kvalifikácie ukrajinských sestier komunikuje s predstaviteľmi EFN už niekoľko mesiacov. Boli sme oslovení spolupracovať na projektoch či už Európskej komisie a Medzinárodnej rady sestier, avšak nedokázali sme ponúknuť legislatívne zhodné riešenia, ktoré už majú nastavené napr. Poliaci, ktorí už niekoľko rokov umožňujú sestrám absolvovať tzv. premosťovacie štúdium (teda sestra napr. z tretej krajiny, ktorej doklad o vzdelaní nekorešponduje s EÚ smernicami má možnosť si doplniť napr. chýbajúcu prax, či teoretické vedomosti týmto premosťovacím štúdium). Projekty a financie teda smerovali k našim severným susedom, ktorí aktívne integrujú ukrajinské sestry do systému zdravotníctva už niekoľko rokov. Slovensku vlak jednoducho ušiel.
V konečnom dôsledku je potrebné otvorene povedať, či nám táto zmena prinesie dostatok kvalifikovaných sestier z tretích krajín. Nie, nepomôže nám to. Neriešením požiadaviek sestier za posledných viac ako 20 rokov sme dospeli do štádia, že nám k priemeru počtu sestier v EÚ chýba neuveriteľných viac ako 16 tisíc sestier. Toto je číslo, ktoré sa nám nepodarí eliminovať desiatky rokov. Len počas pandemických rokov nám zo systému odišlo ročne tisíc sestier, do systému vstúpilo okolo 400. Takmer 50 % mladých sestier, ktoré ukončili štúdium ošetrovateľstva nám odchádza za lepším ohodnotením a pracovnými podmienkami do zahraničia. Tento trend sa nezastavil a do 10 rokov nám bude chýbať až 25 000 sestier!
Je potrebné chrániť a investovať do profesie sestry s cieľom prebudovať zdravotnícky systém, ktorý bude udržateľný a pre sestry motivačný. Aktuálne to tak nie je. Dokonca pri dnešnom masovom nedostatku sestier dostávame informácie o tom, ako sa sestrám umelo znižujú mzdy, preradzujú ich z kategórie sestry s pokročilou praxou na menej platené pozície s cieľom zase len „ušetriť“ na sestrách. Mnohí zamestnávatelia im nechcú uznať odbornú prax, čím sestry prichádzajú o množstvo finančných prostriedkov, či sú tu stále snahy o degradáciu ošetrovateľského vzdelania a nahrádzanie kvalifikovaných sestier praktickými sestrami – asistentami, či dokonca vysokošpecializované operačné sestry operačnými asistentami a pod. Štát má prioritne zabezpečiť spravodlivé pracovné podmienky pre naše sestry, ktoré sa mu podarilo úspešne vyhnať preč z tejto krajiny.